категорії: блоґ-запис

Корені побутового зла

теґи: етика

Із власного життєвого досвіду спадає на думку висновок, що у життєвих  ситуаціях звичайні мирні громадяни рідко коли бажають заподіяти зло ближньому навмисно – якщо це не якісь божевільні фанатики деструктивного культу злих дій або не ті, хто був критично травмований іншими життєвими ситуаціями і залишив в собі образу на світ взагалі.

Насправді, представники рода людського просто не бажають нести відповідальність за інших і одночасно полюбляють самостверджуватися за рахунок, на їх розсуд, слабкіших колег. Те, що може відверто сприйматися як навмисно пороблене зло з боку особи, яка постраждала – зазвичай і є результатом ненавмисної "побутової" безвідповідальності або внутрішньої невпевненості в собі того, хто заподіяв "злий" вчинок.

Чи виправдовує це просте пояснення автора вчинку, чи меншим стає "побутове зло" з точки зору результату, якщо розумієш причини?

Парадоксально, але для мене особисто чужа незрілість розуму і безвідповідальність є і логічним, і прийнятним поясненням і виправданням чужих злих дій. Тільки за результатом все одно кардинально змінюється відношення до вчинившої – чи то зло, чи то дитячу дурість, – особи. Змінюється однаково: спершу з'явлється бажання вдарити в лоба як слід, а потім – просто забути про існування цієї особи на світі. Тому що є в житті багато цікавішого, аніж пустотливі витівки дурних малих тваринок. Хіба що раптово з'явиться бажання завести ще одну дитину у власному імпровізованому кіндергардені – чи то для самоствердження, чи наробки виховательских навичок?